Loading . . .
 

مقالات با عنوان: تنبيه کودکان کار درستيست؟؟؟

علمي 1396/03/21 - 5:01:52

مقدمه

تنبيه در اصل مجازاتي است در مورد اشخاص خاطي تا او را بياگاهاند و از خطا دورش بدارد و در نهايت به راستي و راه صواب سوقش دهد. تنبيه به دو نحو اعمال مي‌شود: تنبيه بدني و تنبيه اخلاقي. از قديم‌الايام تنبيه بدني بچه‌ها در بين همکلاسي‌ها بيشتر از تنبيه‌هاي ديگر رايج بوده است. امروزه با مخالفتهاي شديدي که مسئولين امور تربيتي ما دارند تنبيه‌هاي بدني به هر شکلي منسوخ و مذموم دانسته شده و بيشتر به تنبيه‌هاي اخلاقي توجه مي‌شود. ما همگي تا به امروز يا تنبيه شده‌ايم و يا اينکه شاهد تنبيه شدن ديگران بوده‌ايم. چه بسا کودکاني که تا به امروز تن و جانشان آزرده ستم با درشتي‌هاي اولياي خود بوده است. غافل از اينکه اين گونه رفتارها چه لطمات جبران ناپذيري به روح آنها وارد ساخته و مي‌سازد.

تنبيه در اعصار و قرون مختلف

تنبيه بخصوص تنبيه بدني به قصد تربيت و اصلاح نسلها و بازداري ايشان از لغزشو خطا از بدو پيدايش جوامع و در دوره‌هاي مختلف به صور گوناگون خود را متجلي ساخته است. موضوع تنبيه کودکان نه منحصر به فرهنگ و جامعه‌اي خاص است و نه مختص به عصر و زمانه‌اي معين. از ابتدايي‌ترين قبايل گرفته تا جوامع پيشرفته امروزي بشر به منظور رسيدن به آسودگيهاي فردي ، از اين شيوه به طرق مختلف استفاده مي‌کرده است.

بسياري از دانشمندان و پژوهشگران قرن اخير تنبيه کردن کودک را ناشي از نازل بودن سطح فرهنگي در بين خانواده‌ها و افراد جامعه دانسته‌اند و بر آن شده‌اند تا با تلاش و کوششي پي‌گير عليه ظلم و بي‌عدالتي در سطحي وسيع‌تر قدم بردارند و تربيتي صحيح و مبتني بر علم ، تعليم و تربيت را جايگزين تنبيه کنند. در اين صورت بايد در تربيت نسل جديد توجه بيشتري نشان دهيم.

اسلام و تنبيه کودک

کودکان امانتهايي هستند از جانب آفريدگار متعال که اول بار بدست والدين سپرده شده‌اند. دين اسلام سفارش مي‌کند تا بزرگترها در برابر کوچکترها بيشتر احساس مسئوليت کنند و حقوق حقه آنها رعايت کنند. تنبيه بدني را اسلام حتي براي حيوانات نمي‌پسندد و ترحم بر آنها را از وظايف و شرايط هر کس مي‌داند. حضرت رسول اکرم صلي‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم مي‌فرمايد: در تعليم و تربيت مدارا باشيد و سختگيري ننماييد زيرا معلم دانشمند بهتر از معلمي است که سختگير باشد. در مورد اذيت و صدمه زدن به ديگران حضرت امام صادق عليه‌السلام مي‌فرمايد: هر کس تازيانه‌اي به ديگري بزند خدا تازيانه‌اي از آتش بر او خواهد زد.

دانشمندان و تنبيه

يکي از بنيانگذاران تعليم و تربيت نوين بدون شک آنتوان سيمونوويچ ماکارنکو است که زندگي خود را صرف تربيت بچه‌هاي بزهکار کرد و از ايشان مربياني تربيت کرد که سرپرستي او را بعدها عهده‌دار شدند. برتراند راسل يکي ديگر از مربيان و متفکرين در امر آموزش و پرورش مسائل اجتماعي است. راسل يکي از فيلسوفان بلند پايه قرن با دستاوردهاي فلسفي فراوان و آثاري در زمينه تعليم و تربيت و همچنين مسائل اجتماعي به رشته تحرير درآورد. راسل در کتاب خود مي‌نويسد: تنبيه بدني به هيچ وجه جايز نيست. من بر اين عقيده‌ام که مقام تنبيه در تربيت خيلي ناچيز است و اصلا شک دارم به اينکه تنبيه شديد ضرورتي داشته باشد.

عواقب تنبيه بدني

تنبيه بدني:

 • بچه‌ها را دروغگو بار مي آورد.
 • به حيله‌گري و رياکاري وادار مي‌کند.
 • علاوه بر صدمات جسمي ، رنج و تحقير به دنبال مي‌آورد.
 • سبب ترس و جبن مي‌شود.
 • افسردگي و بيماريهاي عصبي ايجاد مي‌کند.
   
 • بچه‌ها به سمت خود آزاري سوق مي‌دهد.
 • بچه را به ديگر آزاري مي‌کشاند.
 • بچه‌ها را لجباز مي‌کند.
 • کودک را گوشه‌گير مي‌کند.
 • باعث کند ذهني مي‌شود.
 • بچه‌ها را بي‌اراده و نسبت به اطرافيان بي‌تفاوت مي‌سازد.

تنبيه غير بدني و اخلاقي

 • محروم کردن بچه‌ها از تفريح: بچه‌ها علاقه وافري به تفريح و سرگرمي دارند و محروم کردن آنها از اين دلخوشيهاي ساده چندان سزا نيست منتها بايد به بچه آموخت که اگر تکاليفش را انجام دهد اجازه دهد به تفريح و سرگرمي مورد علاقه‌اش بپردازد.
   
 • اگر کودک عمل ناپسندي را براي چندين بار مرتکب شد مي‌توان به عنوان مثال او را موقتا از تنقلات مورد علاقه‌اش محروم کرد.
   
 • از تدابيري که مي‌توان به مثابه توبيخ در مورد کودک روا داشت اين است که موقتا به او بي‌اعتنا بود. منتها اين رفتار را بايد با ظرافت و فراست انجام داد تا کودک فکر نکند که بزرگترها او را طرد کرده‌اند.
   
 • رفتن به مهماني براي کودک مهم است. اغلب وقتي او را به مهماني نبرين متوجه مي‌شود که خطايي از او سرزده، در صورتي که طفل به اشکال کارش پي نبرده باشد بايد به نحوي به او بفماند که چرا به مهماني برده نشده است.

مباحث مرتبط با عنوان

 


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گروه ZSA می باشد